USA destruerer prævention, som kunne hjælpe kvinder i nød

Trods internationale protester vælger Trump-administrationen at destruere præventionsmidler, som kunne have hjulpet kvinder i nogle af verdens fattigste lande – frem for at donere dem til hjælpeorganisationer

27. juli 2025

USA har bekræftet, at store mængder præventionsmidler, som tidligere var øremærket international udviklingshjælp, vil blive destrueret i stedet for doneret. Beslutningen har vakt stor vrede blandt organisationer, der arbejder for kvinders sundhed og rettigheder. Det skriver Al Jazeera.

Ifølge det amerikanske udenrigsministerium er der tale om et "begrænset antal" sundhedsforsyninger, og hverken HIV-medicin eller kondomer er blandt de midler, der skal destrueres. Alligevel er konsekvenserne store.

Internationale organisationer vurderer, at det drejer sig om præventionsmidler til en værdi af 10 millioner dollars. Disse midler bliver ofte distribueret gennem organisationer som International Planned Parenthood Federation (IPPF), Sensoa og Countdown 2030 Europe. I en fælles erklæring kalder de USA’s beslutning for “grusom og ideologisk motiveret” og kritiserer, at regeringen har afvist gentagne tilbud om gratis transport, opbevaring og distribution af de ubrugte forsyninger.

På trods af tilbud fra humanitære aktører og regeringer om at overtage midlerne, har USA nægtet alle alternativer. Man vælger spild og ekstremisme frem for sundhed og menneskerettigheder, lyder det i erklæringen.

Ideologi over sundhed
Præventionsmidlerne blev oprindeligt indkøbt under præsident Bidens administration. Under Trump 2.0 er både ordren og varerne nu blevet omgjort og aflyst. Ifølge det amerikanske udenrigsministerium vil destruktionen alene koste 167.000 dollars, mens yderligere ordrer til en værdi af 34,1 millioner dollars er blevet annulleret.

Beslutningen er blevet mødt med hård kritik – også internt i USA. Medlem af Kongressen for demokraterne, Judy Chu, skrev på sociale medier:

“Trump-administrationen brænder prævention for 10 millioner dollars – betalt af skatteborgerne – selv om der er flere år til udløbsdatoen, og FN stod klar til at levere det til kvinder i nød. Det er grusomt, skammeligt og et unødvendigt spild af dine skattekroner.”

Den aktuelle sag skal ses i lyset af, at Donald Trump under sin første embedsperiode fik udpeget tre konservative højesteretsdommere, som var med til at afskaffe den føderale ret til abort i USA i 2022. Nu fortsætter angrebene – ikke blot på amerikanske kvinders frihed, men også globalt, ved at afskære andre landes kvinder fra adgang til sundhed og prævention.

"Det her viser total mangel på basal empati,” siger Micah Grzywnowicz, regional direktør for IPPF European Network. Han mener at det underminerer internationale sundhedsindsatser og især rammer de kvinder og samfund, som i forvejen har svært ved at få adgang til basal pleje.